20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Skierujmy w tym dniu uwagę na te wyjątkowe owady i doceńmy ich znaczenie dla różnorodności biologicznej naszej planety. Pszczoły odpowiadają za zapylenie około 30% upraw rolnych i 90% roślin w środowisku naturalnym. Bez pszczół, życie na ziemi po prostu przestałoby istnieć. Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez ONZ. Była to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Opryski środkami ochrony roślin są jednak niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Kiedy więc wykonać oprysk, aby nie zaszkodzić pszczołom? Prawidłowe wykonanie oprysku środkami ochrony roślin wbrew pozorom nie jest proste. Co więcej, istnieją specjalne akty prawne, które regulują stosowanie oprysków tj. ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin czy związane z nią Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin. Przepisy te stanowią o minimalnych strefach buforowych oraz określają obiekty wrażliwe. Dla dróg publicznych bufor wynosi 3 metry, dla pasiek 20 metrów, a dla zbiorników i cieków wodnych 1 lub 3 metry, w zależności od używanego opryskiwacza. Informację o strefach buforowych zawierają również etykiety wszystkich preparatów.

Najlepszą porą na wykonanie oprysku, niezależnie od stosowanego preparatu, jest wieczór bądź godziny nocne. Wykonywanie oprysku środkiem ochrony roślin w ciągu dnia może wywołać negatywne skutki w kontekście owadów zapylających, zwłaszcza pszczół. Szkodliwe substancje mogą przenikać do organizmu owadów, pozostawiając zapach, który spowoduje zaatakowanie takiej pszczoły po powrocie do ula, przez potraktowanie jej jak intruza, stwarzającego niebezpieczeństwo dla reszty. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta oraz odpowiednio wcześniej zaplanować zabiegi, uwzględniając bezpieczeństwo pszczół.

Kwestia oprysku nad ranem wydaje się być sporna. Poranne godziny mogą być niewystarczającym okresem na wykonanie zabiegu oprysku, ponieważ oblot pszczół trwa od świtu do zmierzchu, a podczas długich, ciepłych dni może rozpocząć się wcześniej. Należy unikać także okresów, w których występują deszcze i burze, podczas których zdarza się, że pszczoły nocują na plantacji rzepaku, zbóż i innych.

Dodatkowym atutem wykonywania oprysku po zachodzie słońca jest niższa temperatura, dzięki której zmniejszy się wydzielanie się zapachu, a także zwiększy efektywność wykonanego zabiegu.

Najbezpieczniej jest przeprowadzać zabiegi wieczorem, po zachodzie słońca, gdy można mieć pewność, że w ogrodzie nie ma już owadów. Odpowiedni sposób przeprowadzenia oprysku środkiem ochrony roślin minimalizuje ryzyko zatrucia pszczół.

 

dzien-pszczoly